Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskutujte nad tím, co vás zajímá:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: tak mám operaci za sebou

(Renata, 5. 1. 2017 13:24)

Dobrý den paní Bohdano,
manžel jde za 2 měsíce na operaci tamtéž. Má neurinom do 1cm,sluch na jedné straně zhoršen pouze o 27%, druhá v pořádku. Myslíte, že je velké riziko úplné ztráty sluchu, případně obrny v obličeji, jak hodně jiní uvádějí?! Nyní se cítí úplně v pořádku - bez jakýchkoliv závratí ap. Prý dle lékaře to poroste a on je rozhodnut jít na operaci. Jak radíte. Moc děkuji.
Renata (Moc prosím, napište mi na mail Krejcir.Lad@seznam.cz)

Re: tak mám operaci za sebou

(Renata, 5. 1. 2017 13:30)

Dobrý den paní Bohdano,
manžel jde za 2 měsíce na operaci tamtéž. Má neurinom do 1cm,sluch na jedné straně zhoršen pouze o 27%, druhá v pořádku. Myslíte, že je velké riziko úplné ztráty sluchu, případně obrny v obličeji, jak hodně jiní uvádějí?! Nyní se cítí úplně v pořádku - bez jakýchkoliv závratí ap. Prý dle lékaře to poroste a on je rozhodnut jít na operaci. Jak radíte. Moc děkuji.
Renata (Moc prosím, napište mi na mail Krejcir.Lad@seznam.cz)

Re: tak mám operaci za sebou

(Bohdana, 26. 7. 2012 4:20)

omlouvám se za chybičky, přece jen sedím pře PC teprve asi potřetí...zapomněla jsem ve svém příspěvku uvést, že po operaci mám trošku parézu levé části obličeje, ale vše se den ode dne, chvilka od chvilky zlepšuje. Absolvuji rehabilitace a také sama rozcvičuju. Věřím, že se mi brzy podaří zbavit se jí úplně. Mějte se hezky. B.

Dotaz

(Lauri, 23. 10. 2016 8:28)

Pěkný den. Máte někdo zkušenosti s neurochirurgií v Českých Budějovicích - mám zde podstoupit zákrok VS u pana primáře Chlouby, byl velmi sympatický, velký odborník, ale přeci jenom, NS má ojedinělý výskyt a tak nevím, jaké s ním mají v ČB zkušenosti. Děkuji za případnou odpověď a přeji všem krásné "beznervové" dny :o). Lauri

Re: Dotaz

(Mári, 16. 12. 2016 12:31)

Dovoluji si Vám odepsat s prosbou o radu - rozhodl jste se nakonec pro operaci v Českých Budějovicích? Manžela čeká ten samý zákrok a také v Budějovicích. Po pročtení informací na internetu člověk snadno nabude dojmu, že jen Motol je dobrou variantou, nechci ale primárně odmítat péči v našem krajském městě jen kvůli nedostatku informací a kvůli zažitému dojmu, že jen v Praze je vše nejlepší.... Předem děkuji, pokud se dostanete k odpovědi a doufám, že se Vaše operace zdařila a jste v pořádku.

Re: Re: Dotaz

(Lauri, 28. 12. 2016 13:53)

Vážená paní Mári.
Pokud by jste měla zájem, napište mi na můj mail vla.bro@seznam.cz, ráda si s vámi vyměním informace. Krásné svátky zatím přeji a šťastný příští rok!!!
L.

neurovaskularny konflikt

(Viktoria, 13. 12. 2016 0:08)

dobrý deň pan doktor rada by som sa Vas spýtala čo by ste mi poradil! moje problemy boli pred operáciou zavraty,pocit na odpadnutie a neista chodza tahanie do stran ... bola som na MR a bolo mi zistine že mam obojstrane neurovaskularny konflikt. podstupila som operaciu,lebo som verila,že moje tažkosti sa odstrania,ktore mi zneprijemnovali zivot denno denne teraz som po operaci pol roka a moje tažkosti stale trvaju ako pre operáciou necitim ziadne zlepsenie. je tam ešte nejaka nadej,že sa to úpravi ?mam 23r.a som odkazana na druhu osobu lebo nesom schopna chodiť sama a hlava sa mota ako na kolotoči. budem rada ak mi nato odpišete.... alebo čo by som mala ešte podstúpiť aby sa moje tažkosti dali odstraniť. dakujem Vám velmi pekne.

neurinom akustiku

(Magdaléna, 8. 11. 2016 14:02)

Dobrý deňp.doktor Martin,som zo SR,rada by som sa vás spýtala ,čo by ste mi poradil v prípade môjho neurinomu.Bol mi zistený asi pred mesiacom,na MR veľkosť
10x5,CT 20x15x11,5mm.Obraciam sa na Vás ,pretože pacientky,ktoré ste operoval sú nesmierne spokojné a s veľkou úctou o Vás píšu.Mám 59 rokov a bol mi doporuč. lineárny urýchlovač.Veľmi by som bola vďačná za vašu radu s pozdravom Magdaléna

Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 22:48)

Dobrý den,
doporučit jen na podkladě zapsaných informací je těžké. Osobně jsme zastáncem konzervativního postupu, t.j. hlídání, obecně tam, kde je nádor do velikosti 2 cm a kde nejsou obtěžující symptomy (především častá a omezující rotační závrať, velké problémy s rovnováhou, porucha citlivosti v obličeji, bolesti).

Pokud se na kontrolní(ch) MRI prokáže růst, je na místě přechod v aktivní léčbu t.j. operaci nebo ozáření. Za operovat a nebo ozářit (gamanožem, LINAC nebo cyberknifem) závisí na: věku, celkovém zdravotním stavu, šancích na zachování sluchu, rychlosti růstu nádoru a samozřejmě vašem přání a očekávání).

Domnívám se, že klasická operace je vhodná pro prokázaně rostoucí nádory u: osob mladších 65.let, únosných k operaci, kde nádor roste výrazně (více jak 2 mm/rok), nádory cystické, nádory dotýkající se/vtlačující se do mozku, nádory s dobrým sluchem a šancí na jeho zachování a nebo jsou-li obtěžující symptomy.

Ozáření doporučuji, pokud jde o rostoucí nádor, kdy nádor roste pomalu (do 2 mm/rok), především u osob starších 65 let, nejsou-li obtěžující symptomy, šance na zachování sluchu je malá,pacient není únosný k operaci v celkové anestezii a nebo jí zamítá.

Dalším důvodem k operaci je horšení užitečného sluchu v observaci, kdy je šance na jeho zachování.

Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:05)

K operační metodě doplňuji. Je-li třeba operovat a není šance na zachování sluchu jsem zastáncem translabyrintálního přístupu (přístup přes spánkovou kost-přes vnitřní ucho). Operace je sice delší, než přístup za uchem a nad uchem, ale je to postup méně náročný, bez traumatizace mozku. Lze tak operovat šetrně jakkoliv velký nádor.

Naopak v případech kdy šance na zachování sluchu je velká (nádory do 2 cm, velmi kvalitní sluch, bez zasahování až k vnitřnímu uchu) zavisí na velikosti. Jde-li o nádory umístěné jen v kosti, myslím, že je vhodnější metoda operace subtemporální (nad uchem). Tam kde nádor zasahuje k mozku je nejbezpečnější metoda retrosigmoidní (za uchem).

Pokud nechcete být hlídaná a nebo operovaná a nemáte-li obtěžující symptomy, můžete ozáření zvolit.

Technik ozáření je více - uvedl jsme je výše. Nejvíce zastánců má ozáření gamanožem. Výsledky, že nádor dál neroste, jsou nejlepší. Ozáření pomocí LINAC je metodou starší. Cyberknife naopak novější. Pokud bych měl být ozářen, volil bych gamanůž, který je k dispozici i pro pacienty ze Slovesnké rep. v Praze v Nemocnici na Homolce.

Pokud jsme vše nevysvětlil dostatečně a nebo máte nějaké další konkrétní dotazy, můžete mě kontaktovat e-mailem: martin.chovanec@fnkv.cz

Každopádně, ať je Vaše rozhodnutí správné!

Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Odpoveď doktorovi Martinovi, 14. 11. 2016 22:40)

Pán doktor ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.Napriek tomu,by som si dovolila ,ešte raz Vás kontaktovať e-mailom,kde by som Vám priblížila svoje ťažkosti s NA
s pozdravom Magdaléna.

Re: Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 15. 11. 2016 21:40)

Jsem připraven:-)

e-mail: chovanec.orl@gmail.com

neurinom akustiku

(Mirka, 16. 8. 2011 20:01)

Dobry den,

potrebovala by som poradit, bol mi diagnostikovany neurinom akustiku som zo SR kde zial nemaju moc skusenosti s liecbou, da sa nejak vybavit liecba v Ceskej Republike, ako by som mala postupovat?

Dakujem za rady

Re: neurinom akustiku

(Magdaléna, 23. 10. 2016 22:30)

Dobrý večer p.dokto,mohol by ste mi prosím povedať,ako sa chová nádor po Gama noži,a čo ucho...sumí,hučí,ďakujem.

Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:10)

To je dobrý dotaz. Nicméně je nutné, říci, že je to individuální.

Dle mých zkušeností je nejčastějším scénářem, přetrvávající tinnitus (vnímání zvuku/ů v uchu bez skutečného podkladu). Kolem 50-60% ozářených gamanožem neudává změnu. Tak 30-40% ozářených udává zhoršení. Ve zbylých 10-20% dochází naopak k zmírnění tinnitu.

Re: neurinom akustiku

(Ľubo, 19. 8. 2011 3:14)

Odporúčal by som Vám kontaktovať prof. Kovaľa v Košiciach. Čo sa týka oblasti neurootologickej chirurgie je na Slovensku absolutna spička.

KLINIKA ORL A CHIRURGIE HLAVY A KRKU, pracovisko Trieda SNP 1, Košice

Re: Re: neurinom akustiku

(Mirka, 19. 8. 2011 20:05)

Dakujem velmi pekne za radu urcite budem kontaktovat.

Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:13)

Souhlasím, prof.Kovaľ je velmi zkušený. Názory, že na Slovensku zkušenosti nejsou, se nezakládají na pravdě. Mimo prof. Kovala je nutné uvést prof. Profanta (oba ORL) a prof.Šteňa a Šullu (oba neurochirurgové).

Re: neurinom akustiku

(viktoria, 7. 9. 2011 7:55)

ahoj mirka,mna operovali v Nových Zámkoch,Doc Rudinský,odporúčam,naozaj kvalitný tím!!!Zavolaj im!

Operovat nebo vyčkat?

(Ája, 17. 9. 2016 13:34)

Dobrý den, chci se zeptat na váš názor. Tatínkovi byl zjištěn na MRI vestibulární schwannom velikosti 16x6x5 mm. Subjektivně trpí poruchami rovnováhy, sluch na audio vyšetřeni se mírně zhoršil hlavně ve vysokých ftekvencích oproti vyšetření před půl rokem. Absolvoval vyšetření evokovaných potenciálů, výsledek zatim neznám. Má jít za půl roku na kontrolni MRI, ale nevím, jestli je vhodné vyčkávat, když nejlepší výsledky se dosahují u malých nádorů a sluch se zhoršuje. Ještě bych se chtěla zeptat na zkušenosti s neurochirurgií v Ústí, jeho ošetřující lékař mu doporučuje tamního primáře profesora Sameše. Děkuji za odpovědi.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37

následující » 

 

 
Valid CSS!