Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskutujte nad tím, co vás zajímá:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:05)

K operační metodě doplňuji. Je-li třeba operovat a není šance na zachování sluchu jsem zastáncem translabyrintálního přístupu (přístup přes spánkovou kost-přes vnitřní ucho). Operace je sice delší, než přístup za uchem a nad uchem, ale je to postup méně náročný, bez traumatizace mozku. Lze tak operovat šetrně jakkoliv velký nádor.

Naopak v případech kdy šance na zachování sluchu je velká (nádory do 2 cm, velmi kvalitní sluch, bez zasahování až k vnitřnímu uchu) zavisí na velikosti. Jde-li o nádory umístěné jen v kosti, myslím, že je vhodnější metoda operace subtemporální (nad uchem). Tam kde nádor zasahuje k mozku je nejbezpečnější metoda retrosigmoidní (za uchem).

Pokud nechcete být hlídaná a nebo operovaná a nemáte-li obtěžující symptomy, můžete ozáření zvolit.

Technik ozáření je více - uvedl jsme je výše. Nejvíce zastánců má ozáření gamanožem. Výsledky, že nádor dál neroste, jsou nejlepší. Ozáření pomocí LINAC je metodou starší. Cyberknife naopak novější. Pokud bych měl být ozářen, volil bych gamanůž, který je k dispozici i pro pacienty ze Slovesnké rep. v Praze v Nemocnici na Homolce.

Pokud jsme vše nevysvětlil dostatečně a nebo máte nějaké další konkrétní dotazy, můžete mě kontaktovat e-mailem: martin.chovanec@fnkv.cz

Každopádně, ať je Vaše rozhodnutí správné!

Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Odpoveď doktorovi Martinovi, 14. 11. 2016 22:40)

Pán doktor ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.Napriek tomu,by som si dovolila ,ešte raz Vás kontaktovať e-mailom,kde by som Vám priblížila svoje ťažkosti s NA
s pozdravom Magdaléna.

Re: Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 15. 11. 2016 21:40)

Jsem připraven:-)

e-mail: chovanec.orl@gmail.com

neurinom akustiku

(Mirka, 16. 8. 2011 20:01)

Dobry den,

potrebovala by som poradit, bol mi diagnostikovany neurinom akustiku som zo SR kde zial nemaju moc skusenosti s liecbou, da sa nejak vybavit liecba v Ceskej Republike, ako by som mala postupovat?

Dakujem za rady

Re: neurinom akustiku

(Magdaléna, 23. 10. 2016 22:30)

Dobrý večer p.dokto,mohol by ste mi prosím povedať,ako sa chová nádor po Gama noži,a čo ucho...sumí,hučí,ďakujem.

Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:10)

To je dobrý dotaz. Nicméně je nutné, říci, že je to individuální.

Dle mých zkušeností je nejčastějším scénářem, přetrvávající tinnitus (vnímání zvuku/ů v uchu bez skutečného podkladu). Kolem 50-60% ozářených gamanožem neudává změnu. Tak 30-40% ozářených udává zhoršení. Ve zbylých 10-20% dochází naopak k zmírnění tinnitu.

Re: neurinom akustiku

(Ľubo, 19. 8. 2011 3:14)

Odporúčal by som Vám kontaktovať prof. Kovaľa v Košiciach. Čo sa týka oblasti neurootologickej chirurgie je na Slovensku absolutna spička.

KLINIKA ORL A CHIRURGIE HLAVY A KRKU, pracovisko Trieda SNP 1, Košice

Re: Re: neurinom akustiku

(Mirka, 19. 8. 2011 20:05)

Dakujem velmi pekne za radu urcite budem kontaktovat.

Re: Re: Re: neurinom akustiku

(Martin, 12. 11. 2016 23:13)

Souhlasím, prof.Kovaľ je velmi zkušený. Názory, že na Slovensku zkušenosti nejsou, se nezakládají na pravdě. Mimo prof. Kovala je nutné uvést prof. Profanta (oba ORL) a prof.Šteňa a Šullu (oba neurochirurgové).

Re: neurinom akustiku

(viktoria, 7. 9. 2011 7:55)

ahoj mirka,mna operovali v Nových Zámkoch,Doc Rudinský,odporúčam,naozaj kvalitný tím!!!Zavolaj im!

Stav po operaci

(Marie, 10. 10. 2016 14:48)

Dobrý den. Je mi 50 let a letos v dubnu jsem byla na operaci vestibulárního schwannomu G III vlevo.Operace proběhla dobře, nedošlo ani k ochrnutí obličeje.Bohuzel jsem pátý den po operaci dostala velké bolesti hlavy a celkově mi bylo dost zle.Nasledovala MGI a MRAg mozku, kde nalez parciální trombózy sinus sigmoideus vlevo.Lecba Clexanem a analgetiky.Rána se hojila dobře, bohužel mám však stále velké bolesti hlavy a cítím velký tlak v hlavě,vadi mi hluk a pokud je někde více hluku, prakticky Neslyším, jak velký cítím tlak v uších a v hlavě, mám stále pocit, že mám hlavu jak presu.Na poslední kontrole mi pan primář řekl, že to může trvat i rok než se to srovná. Chtěla bych se jen zeptat ,jestli máte zkušenost i s tímto pooperačním stavem, děkuji moc za odpověď.

Operovat nebo vyčkat?

(Ája, 17. 9. 2016 13:34)

Dobrý den, chci se zeptat na váš názor. Tatínkovi byl zjištěn na MRI vestibulární schwannom velikosti 16x6x5 mm. Subjektivně trpí poruchami rovnováhy, sluch na audio vyšetřeni se mírně zhoršil hlavně ve vysokých ftekvencích oproti vyšetření před půl rokem. Absolvoval vyšetření evokovaných potenciálů, výsledek zatim neznám. Má jít za půl roku na kontrolni MRI, ale nevím, jestli je vhodné vyčkávat, když nejlepší výsledky se dosahují u malých nádorů a sluch se zhoršuje. Ještě bych se chtěla zeptat na zkušenosti s neurochirurgií v Ústí, jeho ošetřující lékař mu doporučuje tamního primáře profesora Sameše. Děkuji za odpovědi.

Děkuji

(Zuzka, 31. 5. 2016 13:28)

Dobrý den,
děkuji za všechny reakce, maminka nakonec jde na operaci do Motola k prof. Zveřinovi, tak doufám, že i přes její věk všechno dobře dopadne.
Přeji všem hodně zdraví, ale také i štěstí !!!
S pozdravem
Zuzka

Zuzce

(Martin, 18. 5. 2016 22:00)

Dobrý den,
bez ohledu na tom kam nakonec tatínek půjde, nejde-li o velký nádor (nad 2 cm) je vzhledem k věku tatínka na místě konzervativní postup t.j. hlídání.

Pokud jde o nádor mezi 2-3 cm je otázkou zda volit operaci nebo ozářit gamanožem.

Pokud je nádor větší je na místě klasická operace. Pak je otázkou jaký volit operační přístup.

Velké nádory lze operovat:
1) tzv. přístupem za uchem,který umožňuje nádor radikálně odstranit, zachovat lícní nerv a někdy i sluch na operované straně. Nevýhodou je nutnost velmi hluboké narkózy a odtlačení mozku, což někdy vede k trvalým rovnovážným obtížím.

2) tzv. přístupem přes ucho,kdy lze nádor odstranit radikálně, zachovat lícní nerv. Touto cestou se naopak mozku chirurg prakticky nedotkne - operuje se přes spánkovou kost. Proto není nutná tak hluboká narkóza. Jde o optimální postup právě pro starší pacienty. Na rozdíl od výše uvedeného přístupu dojde na straně nádoru ke ztrátě sluchu (volí se tedy proto, především není-li již sluch v době diagnózy užitečný nebo není reálná šance na jeho zachování)

Přeji, hlavně tatínkovi, ať vše dobře dopadne!

Re: Zuzce

(Martin, 18. 5. 2016 23:26)

Omlouvám se za záměnu maminky za tatínka.-)

Tak tedy, hlavně ať vše dobře dopadne mamince!

FN Ostrava ???

(Zuzka, 18. 5. 2016 11:15)

Dobrý den,
mamince (68let) byl ORL lékařkou diagnostikován NA a byla poslána do FN Motol. Jsme ale ze severní Moravy a zjistila jsem, že to operují i na neurochirurgii ve FN Ostrava. Máte, prosím, někdo s Ostravou zkušenosti a jaké? Prosím napište zde nebo na můj mail zuzka-zuzka@seznam.cz .
Děkuji moc za ochotu a tyto super stránky a přeji všem, kteří mají po nebo dokonce před operací, pevné zdraví, štěstí a také trpělivost.
Hezký den.
Zuzka

Týden po operaci.

(Franta 46 let.Plzeň, 12. 4. 2016 20:34)

Dobrý den.
Pro všechny co mají strach z operace.
Neurinom akustiku mi byl diagnostikován v roce 2012.
Tehdy v Motole se mi ujal MUDr.Martin Chovanec , který mi vše profesionálně vysvětlil a nabídl možné postupy léčby.Několik let jsem chodil na vyšetření MR.Koncem roku 2015 mi MUDr. Martin Chovanec nabídl jako další řešení mikrochirurgickou operaci. Absolovoval jsem 3 tři aplikace GMC (musím říci , že nic příjemného)-jsem chlap.Jelikož se doc. MUDr.Martin Chovanec přestěhoval do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady , kde vede kliniku ORL jako Přednosta , nastoupil jsem k němu 4.4. na operaci.Jeden den ARO(to jsem asi prospal), druhý den JIP(jídlo), třetí den normál pokoj ,kde jsem už chodil.Šestý den domů.Dnes je úterý a mám venku stehy.Nechci to tady nijak zlehčovat, ale dá se to v pohodě vydržet.V pravém postiženém uchu mi teď hučí asi stejně jako před operací a sluch se zatím nijak nezlepšil.Hold týden po operaci.
Takže lidi nebojte se toho ,dá se to.Nepíši to tady ,abych dělal někomu reklamu ale aby jste se toho nebáli.Jsou to profíci.
Tady máte ode mě kontakt.
Přednosta kliniky ORL doc.MUDr.Martin Chovanec,Ph.D.
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Pokud chcete vědět neco konkrétněji ,pošlete mi na vás kontakt na e-mail.:rada.elob@volny.cz a já vám v klidu cinknu.
Mě pokec s lidmi co byli již po operaci hodně pomohl.
Ahoj Franta

Re: Týden po operaci.

(Alena, 15. 4. 2016 19:10)

Dobrý večer Franto. Díky za Váš příspěvek. Já jsem objednaná na operaci v červnu do Motola, to čekání je hrozné.... Mám velký strach a tyto stránky projíždím každý den. V Motole je hospitalizace asi 14dní, pracovní neschopnost nejméně měsíc. Přeji Vám brzkou rehabilitaci :-) Alena

Re: Re: Týden po operaci.

(Franta, 16. 4. 2016 14:23)

Zdravím vás Aleno.
Kdyby jste potřebovala cokoli, napište mi na mail kontakt a já vám cinknu.
Franta.

Re: Re: Re: Týden po operaci.

(Alena, 16. 4. 2016 19:45)

Jé, to by bylo super :-) Ozvu se....Moc by mi to pomohlo!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33

následující » 

 

 
Valid CSS!