Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tinnitus

Jeden z doprovodných příznaků a někdy i následků léčby VS může být tinnitus  (pískání či šelest uvnitř hlavy) který má neblahý vliv na duševní zdraví a je často příčinou dalších problémů. I přes pokrok moderní doby však není vždy lehké si s tímto problémem poradit. 

DEFINICE:

Tinnitem nazýváme sluchové vjemy, pro něž neexistuje zvukový zdroj v zevním prostředí. Vznikají ve sluchovém orgánu samém nebo v jeho okolí. Dělí se na subjektivní a objektivní. (Novotný, M. a spol.1997). Je to porucha sluchového vnímání vznikající uvnitř sluchového systému nebo odrážející dysfunkci jiných systémů. Podobá se jiným percepčním poruchám a má dvě složky - sensorickou (organickou) a afektivní (psychickou). (Shulman A. a spol.1999).

EPIDEMIOLOGIE:

Ušní šelesty - tinnitus - jsou stále větším problémem sužujícím moderní společnost. Jsou jedním z nejzávažnějších problémů neurootologie a jako symptom prochází napříč celou medicínou. Americká asociace boje proti tinnitu uvádí, že v současné době trpí tinnitem v USA více jako 36 milionů lidí, v SRN a V.Britanii je procento nemocných s tinnitem (asi 2%) je přibližně stejné. U nás nemáme přesné statistické informace, ale z klinických prací vysvítá, že tinnitem u nás trpí stejné procento a ve vyšším věku 60-65 roků je to každý druhý občan. Tinnitus je 3. nejčastější symptom (po bolestech hlavy a závratích), kterýž přivádí nemocného k lékaři. Odkrytí patogeneze tinnitu je pro jeho mnohočetnost stále neuspokojivá. V nejtěžších případech pacienti podléhají depresím se suicidálními tendencemi, které jsou bohužel, v některých případech i úspěšně zakončeny.

LÉČBA:

Závisí především na tom, zda se jedná o objektivní anebo daleko častější subjektivní formu (zvuk není zapříčiněn např. cévním zásobením apod.). Nejvíce informací k léčby by Vám měl vždy poskytnou Váš lékař. 


zdroj: 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Valid CSS!